Pískání v uších může vést až k depresím

Tinnitus, neboli pískání v uších, často přivádí nemocného k lékaři. Cévní onemocnění mozku a vysoký krevní tlak postihují stále mladší ročníky (40–50 let), ve věku 60–65 let má tyto potíže již každý druhý. Konzervativní léčba spočívá v rehabilitaci, podávání vasoaktivních a vasodilatačních látek, úpravou hypertenze apod. Při afektivních stavech, poruchách spánku, úzkostech a depresích jsou po konzultaci s praktickým lékařem a/nebo psychiatrem podávána psychofarmaka za podpory cílené psychoterapie. Důležité je vždy vyhledat odbornou pomoc včas, nejpozději však do půl roku od prvních příznaků. V nejtěžších případech pacienti podléhají depresím, které mohou končit až sebevraždou.

Pískání v uších

Hlavní příznaky

  • pocit přerušovaného nebo trvalého hučení, zvonění, tepání
  • vyčerpání
  • pocity bezmoci a beznaděje
  • úzkost a deprese
Pískání v uších

5 způsobů jak předcházet pískání v uších

Omezujte hluk

Omezujte hluk

Vyhýbejte se situacím, které mohou způsobit tinnitus. Koncerty, stavební práce, doprava, letadla, výstřely zbraní, ohňostroje a další hlasité zvuky mohou být také viníkem.

Minimalizujte stres

Minimalizujte stres

Potíže se často objeví jako následek velkého psychického nebo fyzického vysílení a s vyčerpáním se obvykle zhoršují. Kompenzujte stres a fyzickou námahu relaxací (jóga, meditace).

Pravidelně se hýbejte

Pravidelně se hýbejte

Při pravidelném cvičení dochází k uvolňování celého těla a nastolení pocitu klidu. Proto si vyčleňte čas na pohyb minimálně dvakrát týdně.

Dbejte na správné držení krční páteře

Dbejte na správné držení krční páteře

Pískání v uších může souviset s vadným držením páteře. Je třeba navštívit lékaře pro správnou diagnostiku a dodržet řádnou rehabilitaci a cvičení.

Navštivte lékaře již přI prvních potížích

Navštivte lékaře již přI prvních potížích

Včasnou diagnózou se dá předejít chronickému tinnitu. Navštivte proto svého lékaře již při prvních příznacích.

Otestujte se v online kognitivním testu

Odešlete si tato doporučení

Informace pro odbornou veřejnost

Vstup do sekce pro odborníky

Tento obsah je určený zdravotnickým odborníkům. Zaškrtnutím pole „Potvrzuji, že jsem odborníkem“ laskavě potvrďte, že jste zdravotnickým odborníkem, a že jste se seznámil/a s níže uvedenou definicí zdravotnického odborníka podle platných právních předpisů. Zdravotnickým odborníkem se rozumí osoba, která je oprávněna humánní léčivé přípravky předepisovat nebo vydávat (lékař, lékárník).