Až 40 % poruch koncetrace začíná nečekaně

Soustředěná pozornost je základním předpokladem úspěšného vykonávání jakékoliv lidské činnosti. V moderní společnosti zaměřené na výkon představují poruchy soustředění závažný společenský handicap, který často vyřadí člověka z pracovního procesu a představuje nemalé omezení v osobním životě. Poruchy pozornosti jsou častým následkem aterosklerotických a/nebo hypertonických změn na cévách mozku. Často bývají prvním příznakem neuróz nebo organického poškození mozku.

Poruchy koncentrace

Hlavní příznaky

  • neschopnost zkoncentrovat pozornost na daný problém
  • roztržitost
  • nachytáme se, že myslíme na něco jiného
  • nestíháme, řešíme následné problémy způsobené roztržitostí
  • ztráty věcí
  • nesplnění úkolů a termínů, z toho plynou duševní rozlady, úzkost a stres
Poruchy koncentrace

5 způsobů jak předcházet poruchám koncentrace

Vyhněte se rušivým vlivům

Vyhněte se rušivým vlivům

Vytvořte si prostředí pro lepší soustředění na své úlohy. Vypněte rádio a TV pro klid nebo naopak vytvořte si „hluk“, který vás udrží myslet na váš cíl.

Myslete pozitivně

Myslete pozitivně

Dopřejte své mysli dávku pozitivní energie. Nezatěžujte se zbytečně stresem, úzkostí a starostmi, které nemůžete ovlivnit.

Organizujte si čas

Organizujte si čas

Udělejte si harmonogram aktivit a dodržujte ho. Stanovte si dílčí cíle a vyhodnocujte je. Nabudí vás to na pokračování ve vykonávané činnosti.

Dělejte si pravidelné přestávky

Dělejte si pravidelné přestávky

Dělejte si pravidelně krátké pauzy. Během těchto krátkých oddychových přestávek neseďte na místě, vstaňte, cvičte a relaxujte, vyvětrejte místnost.

Meditujte

Meditujte

Minimalizujte vnější vlivy také pomocí různých způsobů relaxace. Meditace, jóga, autogenní tréning, taichi jsou ověřené metody zlepšující soustředění.

Otestujte se v online kognitivním testu

Odešlete si tato doporučení

Informace pro odbornou veřejnost

Vstup do sekce pro odborníky

Tento obsah je určený zdravotnickým odborníkům. Zaškrtnutím pole „Potvrzuji, že jsem odborníkem“ laskavě potvrďte, že jste zdravotnickým odborníkem, a že jste se seznámil/a s níže uvedenou definicí zdravotnického odborníka podle platných právních předpisů. Zdravotnickým odborníkem se rozumí osoba, která je oprávněna humánní léčivé přípravky předepisovat nebo vydávat (lékař, lékárník).